La Mancha'lı yaratıcı asilzade Don Quijote cilt 2

La Mancha'lı yaratıcı asilzade Don Quijote cilt 2 Novel pdf

Views:

544

Language:

Turkish

Rating:

0

Department:

literature

No. Pages:

476

Section:

satirical novels

Size of file:

1674049 MB

Quality :

Excellent

Downloads:

21

Notification

If you object to publishing the book, please contact us [email protected]

Miguel de Cervantes Saavedra ( 29 September 1547 – 22 April 1616 ) was an Early Modern Spanish writer widely regarded as the greatest writer in the Spanish language and one of the world's pre-eminent novelists. He is best known for his novel Don Quixote, a work often cited as both the first modern novel and one of the pinnacles of world literature.

Much of his life was spent in poverty and obscurity, while the bulk of his surviving work was produced in the three years preceding his death, when he was supported by the Count of Lemos and did not have to work. Despite this, his influence and literary contribution are reflected by the fact that Spanish is often referred to as "the language of Cervantes".
An incident in the story of Don Quixote (1870), by Robert Hillingford.

In 1569, Cervantes was forced to leave Spain and move to Rome, where he worked in the household of a cardinal. In 1570, he enlisted in a Spanish Navy infantry regiment, and was badly wounded at the Battle of Lepanto in October 1571. He served as a soldier until 1575, when he was captured by Barbary pirates; after five years in captivity, he was ransomed, and returned to Madrid.

 

Book Description

La Mancha'lı yaratıcı asilzade Don Quijote cilt 2 novel pdf by Miguel de Cervantes

"La Mancha'lı yaratıcı asilzade Don Quijote", Miguel de Cervantes'in yazdığı "La Mancha'lı Dahi Beyefendisi Don Kişot"un Türkçe çevirisidir. Romanın ilk bölümü 1605'te, ikinci bölümü ise 1615'te yayınlandı.

Roman, şövalyelik aşklarına o kadar takıntılı hale gelen ve kendisinin de şövalye olmaya karar verdiğini okuyan bir beyefendi olan Alonso Quixano'nun hikayesini anlatıyor. Adını Don Kişot olarak değiştirir ve sadık yaveri Sancho Panza ile bir dizi maceraya atılır.

Roman boyunca, Don Kişot'un kuruntuları onu çoğu zaman saçma ve tehlikeli durumlara sürükler, ancak idealizmi ve ruh asilliği her zaman belirgindir. Kendini yanlışları düzeltme ve çaresizleri savunma arayışındaki bir şövalye olarak görüyor, bu yanlışlar ve çaresiz insanlar sadece hayal gücünde var olsalar bile.

Cervantes, Don Kişot'un maceralarını, zamanında popüler olan şövalye romanslarının gerçekçi olmayan beklentilerini ve aptallıklarını hicvetmek için kullanır. Ama aynı zamanda, Don Kişot'un sanrıları ona dünyayı farklı, daha idealist bir şekilde görme konusunda ilham verdiğinden, hayal gücünün ve insan ruhunun gücünü de övüyor.

Romanın Batı edebiyatı ve kültürü üzerinde önemli bir etkisi oldu ve birçok dile çevrildi. İspanyol edebiyatının bir şaheseri olarak kabul edilir ve İspanyol kültürünün önemli bir sembolü haline gelmiştir.

Cervantes'in "Don Quijote de la Mancha" adlı eserinin Türkçe çevirisi yaygın olarak mevcuttur ve bugün Türk okuyucular tarafından beğenilmeye devam etmektedir. İdealizm, hayal kırıklığı ve hayatta anlam arayışı gibi zamansız temalarıyla dünyanın dört bir yanındaki okuyuculara ilham vermeye ve eğlendirmeye devam eden klasik bir edebiyat eseridir.

Book Review

0

out of

5 stars

0

0

0

0

0

Book Quotes

Top rated
Latest
Quote
there are not any quotes

there are not any quotes

More books Miguel de Cervantes

La Mancha'lı yaratıcı asilzade Don Quijote cilt 1
La Mancha'lı yaratıcı asilzade Don Quijote cilt 1
satirical novels
587
Turkish
Miguel de Cervantes
La Mancha'lı yaratıcı asilzade Don Quijote cilt 1 book pdf by Miguel de Cervantes

More books satirical novels

Add Comment

Authentication required

You must log in to post a comment.

Log in
There are no comments yet.